Haberler

Ereğli Belediyesi  |

Haberler

Duygu İstismarına Fırsat Vermeyelim

                Ereğli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri vatandaşın duygularını istismar eden dilencilere göz açtırmıyor. Bu kapsamda yürütülen çalışmalarda şehir dışından gelen dilencilere ele geçirdi. 124 Türk Lirası idari para cezasının yanı sıra üzerlerinden çıkan 850 Türk Lirası’na da el konuldu.

         Vatandaşlarımızın huzuru bizim hassas noktamızdır diyen Belediye Başkanı Özkan Özgüven: “Zabıta Müdürlüğü ekiplerimizin yürüttüğü çalışmalarla hemşehrilerimizin duygularını sömüren dilencilere gerekli müdahaleleri yapıyoruz. Cami önlerinde ve caddelerde bulunan dilencileri topladıktan sonra kendilerine bu yaptıklarının doğru olmadığını, insanların duygularının sömürülmemesi gerektiğini tek tek anlatıyoruz ve cezai müeyyideleri uyguluyoruz. Belediye olarak vatandaşlarımızın huzuru ve mutluluğu noktasında hiçbir zaman taviz vermedik, vermeyiz” ifadelerini kullandı.

         Özgüven: “Sektör haline getirilen dilencilik ancak halkımızın duyarlılığıyla ortadan kaldırılabilir. Dilenciliği bitirmenin en etkili yolu ihtiyaç sahiplerini ilgili kuruluşlara yönlendirmektir. Gerçek ihtiyaç sahipleri için devletimizin ürettiği pek çok çözüm mevcuttur. Belediyelerimiz, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları tarafından gerçek ihtiyaç sahiplerine düzenli olarak yardımlar yapılmaktadır. Ancak dilenciliği meslek edinip yüksek gelir elde edenler bu kuruluşlara müracaat etmeyip, şehrimizin cedde, sokak ve kavşaklarında dini ve vicdani duyguları istismar ederek dilenmeyi, hatta kendi rahat ve menfaatleri için çocuk ve engellileri dilendirmeyi tercih ediyorlar. Buna fırsat vermiyoruz ve bu anlamda hemşehrilerimizden dilencileri gördükleri yerde Belediyemize bildirmelerini rica ediyoruz” dedi.